office@umkv.co.ua

+38044 503 04 88ІДЕАЛЬНИЙ КРЕДИТ?.. А ЯК ЦЕ?


По-перше, давайте домовимось, що мова піде про дрібне кредитування фізичних осіб.  Ну ясно ж,  якщо  раптом   гроші  потрібні  на виробництво, закупівлю товарів  або  будівництво, позичальник  навряд  чи  звернеться  в  ломбард. По-друге, нічого ідеального  в  нашому буденному житті  немає  взагалі.  Однак, все пізнається  у порівнянні,  чи не так?  То може,  є щось  близьке до ідеалу,  або, принаймні,  хоч  краще з можливого. Давайте розберемось. Для цього нам треба визначитись:

А. Кого вважати Кредиторами, тобто,  хто  взагалі  може кредитувати фізичних осіб?

Б. За якими показниками-критеріями, об’єктивними  та  суб’єктивними, оцінювати цих Кредиторів.

У самому загальному випадку, як здається, Кредитором можуть бути :  друзі (родичі),  банки,  ломбарди  та так звані МКО (мікрокредитні організації).

Отже.

Кейс «Друзі та Родичі» ми розглядати не будемо, це дуже особисте, однак пам’ятатимемо, скільки друзів пересварилося через неповернуті борги  і в подальшому зарахуємо цей «вузлик на згадку» на користь одному з інших Кредиторів.

Кейси «Банк» та «МКО» , у сенсі дрібного кредитування фізичних осіб,  ми,  не вагаючись, об’єднуємо,  і ось чому.  Ну, по-перше,  «Банк» – це оптовий торговельник грошима  і  займатися дрібним кредитуванням  йому зручніше теж  оптом, наприклад, шляхом кредитування людей, що отримують зарплату чи інші регулярні виплати через «Банк», простіше кажучи, роздаючи кредитні картки.  Але ж спробуйте звернутися до «Банку» за позикою десь в 1000 гривень та ще й готівкою, терміново…    А  по-друге,  головне,  ці обидва Кредитори, в основному,  грають на слизькому полі  так  званого «беззаставного»  кредитування.

На цьому місці необхідно,  як кажуть,  зупинитися і озирнутися.  В історію.  Озирнемося  і побачимо, що таке явище,  як Лихварство (рос. Ростовщичество) було заборонено у багатьох державах   і  у різні часи саме у сенсі «беззаставного» кредитування.  Чому?  А  тому, що борг,  у який заганяв себе позичальник,  не мав верхньої  межі,  і  часто-густо закінчувався рабством (у прямому сенсі слова)  для боржника  і його родини.  Ломбарди, до речі,  у свій час  були винайдені саме  як  альтернатива, протидія лихварству,  виконуючи,  окрім суто фінансової,  ще і виховну,  просвітницьку місію.

Основні відмінності ломбардного кредитування  від  лихварського

ЛОМБАРДИ
ЛИХВАРІ
Наявність залогу Так. Завуальований, на зразок «відповідає всім майном».
Відсоткова ставка Доволі висока, обумовлена «роздрібним» кредитуванням Дуже висока, в рази більша, обумовлена високими ризиками неповернення кредитів та «вибивання» боргів.
Пеня та штрафи можуть бути Є завжди і дуже високі
Складний відсоток Ні, ніколи Так, зазвичай, у разі прострочки
Закінчення боргу При закінченні договору Після сплати пені, штрафів, відсотків та основного боргу
Суть взаємовідносин Кредитор/Боржник «Ніхто нікому не винен!» «Віддай борг, а то прийдуть колектори!»

Є, звичайно, купа  додаткових нюансів, на кшталт  проблематики  справедливого оцінювання предметів застави,  діяльності  «чорних» ломбардів  та лихварів  або  ж  можливого поліпшення  умов  для  боржника  внаслідок  втручання держави   (заборони  або обмеження лихварства),  але не будемо «перегружати»  статтю.

Підсумуємо.

Видається,  що єдиним  об’єктивним  критерієм,  за яким ми будемо оцінювати дрібний кредит для фізичної особи,  буде такий  –  чи є той кредит лихварством, або ні.

Усі інші  (так, важливі ) критерії,  як то анонімність, зручність, швидкість обслуговування  і таке інше,  безумовно,  є  суб’єктивними.  Адже, кожен сам для себе вирішує, що для нього зручніше або веселіше. Ось ми і закликаємо – оцінюйте  ці показники Кредиторів  самі.

Більш того,  ми не будемо  тут нав’язувати  свою думку,  чи є лихварством наявна діяльність МКО.  Як відомо, що не заборонено, то дозволено,  так  що вирішувати,  чи весело брати кредит за 2% на добу, звичайно, позичальникам.

Однак, при цьому,  скажемо беззастережно  –  ломбардне кредитування  не  є   лихварством!  Отже,  додавши високі бали по більшості  суб’єктивних критеріїв оцінки,  відповімо на запитання, яке дало назву для цієї статті :  позика в ломбарді – це ідеальний кредит для фізичної особи!

І на додачу. Про борги та друзів.  Джером К.Джером, автор безсмертних «Троє у човні..», зауважив, що набагато пристойніше звернутися у ломбард, ніж просити грошей у знайомих. Що ж, і тут вирішувати вам.