office@umkv.co.ua

+38044 503 04 88

+38067 328 48 54



ТИМЧАСОВЕ “ЗБАГАЧЕННЯ”


Вже більше ніж дві з половиною тисячі років на Землі існує специфічний товар на ім’я “гроші”. З тих самих часів їхню роль у житті та розвитку людства важко переоцінити. Не зважаючи на те, що часто-густо гроші порівнюють із брудом, кожна нормальна юдина потребує грошей і прагне мати їх, якщо не якнайбільше, то, принаймні, достатньо для комфортного життя.

З самого народження грошей у людей почали виникати ситуації, коли перших останнім починає не вистачати, а декому – не вистачає перманентно, пожиттєво. Нестача грошей викликає попит на гроші. Людина може задовольнити такий попит багатьма шляхами: заробити, знайти, виграти, завоювати, вкрасти, відібрати у когось, привласнити, виманити шляхом шахрайства, продати щось, отримати у подарунок чи як пожертву, отримати страхове відшкодування, позичити у сусіда або лихваря, взяти гроші в кредит у банку або іншій фінансовій установі, виграти у лотерею або на тоталізаторі. Можна вигадати ще багато способів отримати гроші. Остап Бендер, наприклад, знав принаймні чотириста шляхів збагачення. Усі ці способи поділяються на важкі й легкі, пристойні й не дуже, чесні та нечесні, законні й незаконні, безпечні й небезпечні. Відповідно, кожен з методів отримання грошей має свої переваги й недоліки.

Ми як чесні люди всілякі крадіжки, шахрайства тощо з обуренням відмітаємо. Виграшів або подарунків не дочекатися. Залишається тільки заробляти або позичати. Яким чином заробляти гроші, залежить від кожної конкретної людини, і не мені вчити вас як це робити. Але у будь-якому разі зароблених грошей може тимчасово не вистачати або через прорахунок, або через певний форс-мажор, або через необхідність здійснити якесь доволі велике придбання за відсутності всієї необхідної суми. В останньому випадку ідеальним варіантом є придбання на виплат без здороження, але не кожен товар можна таким чином придбати, та й не кожній людині погодяться надати таку послугу.

Найбільш універсальним способом “тимчасового збагачення”, як на мене, є позика. Найпростіше, звісно, позичити кошти в сусіда або друга без відсотків. Це – найкращий вихід, якщо друг або сусід погодився надати вам необхідну суму, й ви на сто відсотків упевнені в спроможності вчасно повернути кошти власнику. В іншому випадку ви прирікаєте себе або на необхідність давати пояснення, або уникати зустрічей і скидати дзвінки, або, навіть, назавжди втратити друга.

Можна, звісно, позичити гроші в криміналітету, але це – дійсно крайній випадок, бо ці хлопці жартувати не люблять, і можуть створити вам чимало проблем та нервів від лічильника до шантажу й кіднепінгу.

Найбезпечніше отримати кредит у спеціалізованої організації, до яких належать банки, ломбарди, інші кредитні установи.

Найдешевші кредити надають банки, але вони зазвичай оперують відносно великими сумами, оформлення кредиту займає доволі багато часу, і не кожній особі, взагалі, банк погодиться позичити гроші. Деякі банки, навіть надають кредити безкоштовно (на певний невеликий термін). Якщо ж вам удасться отримати в банку необхідну суму, а ви з будь-яких причин не будете здійснювати обумовлені кредитним договором платежі, банк буде спочатку нараховувати вам додаткові штрафи й пені, потім докучати вам телефонними дзвінками, погрожувати, а коли сума простроченої заборгованості досягне певних розмірів, буде намагатися примусово стягнути з вас кошти через суд, навіть, звертаючи стягнення на ваше житло.

Не аби-якою популярністю на фінансовому ринку користуються ломбардні кредити. Ломбарди видають кредити під заклад рухомого майна. Це означає, що позичальник фізично передає ломбарду певну річ, яка протягом користування кредитом зберігається в ломбарді, а останній надає позичальнику кредит, сума якого не перевищує справедливу вартість переданої речі (предмета закладу). Не зважаючи на погану славу ломбардів та відносно великі проценти, кредити, отримані в таких установах, мають низку безперечних переваг. Тільки в разі ломбардного кредитування за неможливості або небажання повертати кредит, позичальник може нічого не робити, ніхто до нього не прийде вимагати повернення коштів, він лише втратить річ, яку залишив у заставу. На відміну від позички, отриманої в знайомця, ломбард не стане твоїм ворогом у разі її неповернення. Ломбард ніколи не розголосить жодних відомостей про позичальника, звісно якщо до нього не звернуться правоохоронні органи в разі порушення кримінального провадження щодо такого позичальника. Сума ломбардного кредиту нічим, крім вартості заставного майна, не обмежена.

Останнім часом все більше поширюється кредитування без закладу. Такі кредитори нічого матеріального від позичальника не вимагають. Вони лише збирають певні відомості про нього, і на їхній основі приймають рішення про можливість кредитування й суму кредиту. Здається, це ідеальний варіант для людини, якій не пощастило отримати банківський кредит. Але при такому кредитуванні є низка суттєвих явних або прихованих недоліків і ризиків для позичальника. По-перше, такі кредити найдорожчі на ринку, вартість користування позикою може досягати 3 % на день. По-друге, позичальнику обов’язково доведеться підписати певний документ, якими ви дасте згоду на звернення стягнення на будь-яке ваше рухоме і, навіть, нерухоме майно, у разі невчасного розрахунку з кредитором. По-третє, у разі затримки погашення зобов’язань, навіть якщо не буде звернення стягнення на ваше майно, ви, ваші родичі, друзі, знайомі, роботодавці, співробітники тощо будете атаковані дзвінками з образами та погрозами, аж поки ви не розрахуєтесь за таким кредитом.

Звісно, кожна людина сама вибирає, де отримувати кошти, і як їх витрачати. Я тільки хотів допомогти вам, дорогі читачі, розібратися в деяких премудростях ринку кредитування аби свідомо зробити свій вибір. Наостанок хочу вам побажати жити відповідно до статків і не потрапляти в скрутне становище.

Автор: Експерт з економічних питань Ходосов О.Б.